دستگاه پلت خوراک دام تسمه ای و گیربکسی

فیلم دستگاه پلت 10 تن بر ساعت به همراه دیگر ماشین آلات خط تولید خوراک برای کارخانه خوراک دام و طیور را میتوانید مشاهده کنید. این کارخانه توسط تیم مجرب اکوصنعت طراحی و راه اندازی شده است.

در این بخش میخواهیم به قلب کارخانه خوراک بپردازیم. فرایند پلتینگ که توسط دستگاه پرس پلت خوراک انجام میگیرد، اصلی ترین فرایند در خط تولید خوراک به شمار میرود. تا به اینجا دستگاه های مهم کارخانه خوراک که قبل از دستگاه پرس پلت قرار میگیرند را معرفی کردیم. با ما همراه باشید تا انواع دستگاه پلت را به همراه مشخصات فنی آنها بشناسید.

نقش اصلی خوراک پلت شده در پرورش

اینکه خوراک اصلی ترین هزینه و تاثیرگذار ترین فاکتور در امر پرورش میباشد بر هیچ پرورش دهنده ای پوشیده نیست. حدود 60 تا 70 درصد هزینه پرورش دام، طیور و آبزیان به تامین خوراک اختصاص داده میشود. با فراوری حداکثری خوراک میتوان دوره رشد گله را به نصف رساند و تنها همین مورد نشانگر ارزش خوراک پلت شده میباشد.

به همین سبب راه اندازی خط تولید و کارخانه خوراک دام و طیور بسیار سودآور میباشد. خوراک پلت شده، خوراکی فرموله شده و دارای همه مواد غذایی مورد نیاز به صورت خشک و فراوری شده است. فرایند تولید خوراک پلت دام، طیور و ابزیان با طی کردن فرایند های: آسیاب شدن (خرد نمودن غلات و مواد غذایی خام)، مخلوط سازی و میکس همه مواد خوراکی و مغذی، فرایند کاندیشینگ و پخت مواد و نهایتا تحت فشار قرار گرفتن و عبور از  سوراخ های “دای” به اندازه و اشکال گوناگون بنا به نوع خوراک حیوان از دستگاه پلت خارج می شود.  این نوع خوراک فراوری شده بهترین نوع خوراک برای دام و طیور و آبزیان می باشد.

معرفی دستگاه پرس پلت

فرایند پلت کردن به فرایند تبدیل توده ای از مواد با ذرات بسیار ریز به ذرات بزرگتر با وارد آوردن فشار های مکانیکی در دماهای بالا میگویند. به همین سبب به این دستگاه پرس پلت میگویند، چرا که با وارد آوردن فشار های بالا مواد خوراکی پخته شده را به پلت تبدیل میکند. پلت ها از نظر شکل و ساختار می توانند بسیار متنوع باشند، در ادامه؛ عوامل موثر بر کیفیت پلت و مزایای آن را نیز به طور مفصل شرح خواهیم داد. این تکنیک حدود 50 سال است که مورد استفاده قرار میگیرد و تا به امروز دست خوش تغییرات بسیاری شده است.

معرفی دستگاه کاندیشنر

همان طور که اشاره شد، مواد باید قبل از ورود به دستگاه پلت در شرایط رطوبتی و دمایی مخصوصی قرار بگیرند و اصطلاحا پخت بشوند. این فرایند که به آن کاندیشینگ گفته میشود توسط دو کاندیشنر (Conditioner) که به صورت متوالی به هم وصل شده اند صورت میگیرد. بدنه اصلی هر کاندیشنر از یک محفظه استوانه ای تشکیل می شود.

در درون آن و در امتداد استوانه محور اصلی کاندیشنر قرار میگیرد و بر روی آن به شکلی منظمی پدال هایی نصب میشود. با ورود مواد میکس شده و چرخش محور، مواد به جلو منتقل میشوند و از منافذی که در بدنه وجود دارد بخار وارد مخزن میشود. همه این دریچه ها به شیر کنترل متصل هستند و بدین ترتیب میزان رطوبت و بخار مواد غذایی تعیین میشود.

رطوبت مورد نیاز دستگاه که به شکل بخار آب می باشد توسط یک دیگ بخار تامین می گردد. علاوه بر بخش های گفته شده، در ابتدا یک فیدر و مگنت قرار میگیرد. میزان مواد ورودی به دستگاه با فیدر کنترل میشود و به کمک مگنت از عبور ناخالصی ها جلوگیری میشود. این فرایند از فرایند های مهم و ضروری در کارخانه خوراک میباشد و از یک تا سه کاندیشنر برای این منظور میتوان بهره برد.

دستگاه پلت ساز

مدل های مختلف دستگاه پرس پلت خوراک

دستگاه پلت خوراک دام اکوصنعت در 5 مدل با ظرفیت های مختلف تولید و عرضه می گردد. طراحی و تولید این دستگاه تماما توسط تیم حرفه ای اکوصنعت اجرا میشود و از بالاترین استاندارد ها برخوردار است. در ادامه می خواهیم به سبک اکوصنعت، جدول مقایسه هوشمندی را ارائه کنیم تا با یک نگاه به ویژگی ها و مشخصات مختلف هر مدل پی ببرید.

 
 
اطلاعات محصول
پرس پلت 2 تن

دستگاه پرس پلت 2 تن (سایز 250)

پرس پلت 3 تن

دستگاه پرس پلت 3 تن (سایز 320)

پرس پلت 10 تن (سایز 508 و 580)

پرس پلت 15 تن (سایز 660 و 678)

پرس پلت 5 الی 7 تن (سایز 420 و 450)

پرس پلت 5 تن (سایز 350)

موجودی داشتن در انبار داشتن در انبار داشتن در انبار داشتن در انبار داشتن در انبار داشتن در انبار
نوع موتور موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی
موتور در مدل گیربکسی ندارد 1 × 37کیلووات(50 اسب) 1 × 160 کیلووات (220 اسب) 1 × 200 کیلووات (270 اسب) 1 × 110 کیلووات (150 اسب) 1 × 45کیلووات(60 اسب)
موتور در مدل تسمه ای 1 × 22کیلووات (30 اسب) 2 × 22کیلووات(30 اسب) 2 × 110 کیلووات (150 اسب) 2 × 125 کیلووات (170 اسب) 2 × 55 کیلووات (75 اسب) 2 × 30 کیلووات (40 اسب)
مدل 2 تن سایز 250 3 تن سایز 320 10 تن 15 تن 5 الی 7 تن 5 تن
طول کاندیشنر 2 متر 2.5 متر 3 متر 3.5 متر 2.5 متر 2.5 متر
قطر دای 250 میلیمتر 320 میلیمتر 508 یا 580 میلیمتر 660 یا 678 میلیمتر 420 میلیمتر 350 میلیمتر
جنس درب اصلی پرس پلت استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر
مگنت ( آهنربا ) دارد دارد دارد دارد دارد دارد
برند بلبرینگ اصلی دستگاه SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار
جنس پدال ها و کاندیشینر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر
ضخامت پدال ها 6 میل 6 میل 10 میل 10 میل 8 میل 8 میل
ضریب یکنواختی بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد

اگر تمایل به مقایسه دیگر مدل ها و دیگر محصولات دارید، میتوانید از بخش مقایسه محصولات استفاده نمائید.

اجزای دستگاه پرس پلت و کاندیشنر

سیستم پلتینگ از بخش های مختلفی تشکیل میشود، در ادامه اجزای این سیستم را شرح می دهیم:

مخزن فوقانی کاندیشنر

مواد غذایی پس از میکس شدن از طریق انتقال دهنده ها در این مخزن ریخنه میشوند.

فیدر ورودی کاندیشنر

همان طور که اشاره شد، به کمک این فیدر سرعت مواد ورودی به کاندیشنر ها و پرس پلت تعیین میشود. این بخش به شکل یک مخروط ساخته میشود و امکان ورود راحت مواد اولیه پودری را فراهم می آورد.

کاندیشنر ها

سیستم کاندیشینگ از 5 بخش اصلی استوانه های استیل، محور ها، پدال ها، الکتروموتور و شیر کنترل ورود بخار تشکیل میشود.

دای

دای، قلب تپنده و قطعه تعیین کننده کیفیت مواد خروجی دستگاه پلت خوراک می باشد. شکل دای، سایز و ابعاد، جنس، میزان ماشین کاری و سخت کاری قطعه دای تعیین کننده قیمت و کیفیت آن میباشند.

قطعه دای

رولر دستگاه

این قطعه که به گیربکس دستگاه متصل میشود با چرخش خود، بر روی مواد فشار مکانیکی زیادی وارد میکند و باعث میشود تا مواد از حفره های دای عبور کنند.

قطعه رولر

الکتروموتور دستگاه پلت

دستگاه پرس پلت مجهز به الکتروموتوری قدرتمند با برند موتوژن تبریز میباشد. موتور محرکه دستگاه پلت بر اساس نوع عملیات و سیکل کارکرد خاصی انتخاب میشود. به علاوه در دستگاه پلت نیاز است تا موتور به محافظ حرارتی مجهز شود تا طول عمر بالایی داشته باشد.

دستگاه پلت ساز

مزایای خوراک پلت شده

فراوری خوراک به شکل پلت مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برجسته ترین آنها اشاره میکنیم.

🎯 عبور مواد خوراکی در دمای بالای کاندیشنر سبب می شود تا تمامی عوامل بیماری زا، عوامل ضد تغذیه ای و میکرو ارگانیسم ها از بین برود. به علاوه این فرایند با از بین بردن برخی عوامل در خوراک که سرعت رشد حیوان را کاهش میدهد، ضریب تبدیل خوراک را بهبود می بخشد.

🎯 خوراک پلت شده یک خوراک همگن و یک تیکه است و با توجه به نوع دام، پرنده و یا آبزی میتواند در اندازه های مختلفی تولی بشود. در نتیجه خوراک به صورت کامل و درسته توسط حیوان مصرف میشود.

🎯 اگر غذا به شکل پودی باشد، در حین انتقال و توزیع خوراک برای حیوانات بخش قابل توجهی از خوراک در فضا پخش شده و به مصرف نمی رسد. به علاوه این موضوع سبب ایجاد گرد و غبار در فضای نگهداری حیوان می شود که مضر است.

🎯 مزیت دیگر خوراک های پلت شده، کاهش زمان مورد نیاز برای مصرف آن و استفاده سریع توسط حیوان است. ای نمورد سبب می شود تا حیوان با صرف انرژی کمتر خوراک را مصرف کند و این گونه سرعت رشد آن افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

🎯استفاده از پلت سبب میشود تا بزاق بیشتری در حین مصرف آن تولید بشود، در نتیجه سطح بیکربنات افزایش میابد. این مورد مخصوصا در دام های بزرگ از بروز بیماری های گوارشی و ترشح زیاد اسید معده (اسیدوز معده) تا حد زیادی جلوگیری میکند.

🎯 نشاسته موجود در خوراک تا حد قابل توجهی ژلاتینه میشود که باعث افزایش قابل توجه ضریب تبدیل خوراک میشود.

🎯 با تغییر ساختار خوراک و افزایش میزان جذب پروتئین خوراک، خوراک پلت شده بسیار خوشخوراک تر میباشد.

🎯 حمل و نقل خوراک آسان تر میشود و شرایط نگهداری آن بسیار ساده تر میباشد.

🎯 کاهش نیروی کار انسانی و حذف عملیات های اضافی

مزایای دستگاه پلت خوراک اکوصنعت

 • ارائه 2 سال گارانتی بی قید و شرط و 10 سال خدمات پس از فروش
 • طراحی و تولید با فن آوری روز دنیا
 • استفاده از بهترین متریال ها در ساخت دستگاه
 • دستگاه پلت اکوصنعت مجهز به گیربکس ارتقا یافته آمریکا میباشد. پرس پلت های گیربکسی به علت کارایی بهتر و تولید خوراک با کیفیت و طول عمر بیشتر نسبت به پرس پلت های تسمه ای، فروش بیشتری دارد.

جمع بندی

تکنولوژی و کیفیت ساخت دستگاه پلت خوراک دام، تاثیر بسزایی در راندمان و طول عمر دستگاه دارد. ما در اکوصنعت مفتخریم که با بومی سازی و ارتقای  ماشین آلات خوراک، بهترین ها را عرضه میکنیم. برای مشاهده دیکر اجرای کارخانه خوراک می توانید اینجا کلیک کنید.

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • صابر شمسی
  2024-02-07 23:58

  سلام وقت بخیر .شرمنده من میخام یه خط پنج تن در ساعت پلت دامی راه اندازی کنم ،لطف کنید هزینه راه اندازی یه خط کامل چقدر در میاد و اینکه خط کار کرده هم موجود دارین خیلی ممنون از لطف شما

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2024-02-16 00:24

   سلام و درود بر شما جناب آقای صابر شمسی عزیز
   از این که وقت گرانقدرتان را به ما اختصاص دادید و سایت ما را مورد مطالعه قرار دادید از شما صمیمانه تشکر میکنیم

   برای این که بیشتر بتوانید با ماشین آلات و مشخصات فنی ماشین آلات خط 5 تن در ساعت آشنا شوید
   لطفا این صفحه از سایت ما را مطالعه فرمایید :
   https://echosanat.com/livestock-and-poultry-feed-production-line-machinery/

   در این قسمت ماشین آلات و تجهیزاتی که برای یک کارخانه نیاز دارید آورده شده است

   حدود قیمت کارخانه خوراک دام و طیور با ظرفیت 5 تن در ساعت بین 6 الی 10 میلیارد تومان است
   و هزینه ماشین آلات بسته به نوع آسیاب , میکسر و دستگاه پلت و تعداد و نوع مخازن و اتاق کنترل فرمان قیمت متفاوت است

   اگر سوال دیگری داشتید میتوانید در همین صفحه مطرح نمایید
   و
   برای لیست قیمت و مشاوره تخصصی تر لطفا به شماره 09129630881 در واتساپ پیام بگذازید تا لیست قیمت برای شما ارسال شود

   سپاس از شما

   پاسخ
 • کیانی
  2023-12-16 20:11

  سلام
  خسته نباشید میگم به گروه شما یک سوال داشتم
  من می‌خواهم کارخانه خوراک دام و طیور راه اندازی کنم

  برای کارخانه خوراک دام و طیور با ظرفیت ۵ تن در ساعت شما دستگاه پلت گیربکسی ۴۲۰ را پیشنهاد می‌دهید یا دستگاه پلت تسمه ای ۴۵۰ را و تفاوت این ۲ دستگاه در چیست؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-12-16 21:53

   درود و عرض ادب جناب آقای کیانی عزیز
   از این که سایت ما را مورد لطف خود قرار دادید و سوال ارزشمندتان را مطرح نمودید از شما سپاسگزاریم

   پلت گیربکسی 420 و پلت تسمه ای 450 هر دو دستگاه را ما طراحی میکنیم
   پلت تسمه ای 450 دارای 2 موتور 55 کیلو وات است و پلت 420 دارای یک موتور 110 کیلو وات است

   هر دو خوراک طیور 5 تن و خوراک دام حدود 7 الی8 تن خروجی میدهد . دستگاه پلت تسمه ای ما دارای رزومه بیشتری است
   اگر پلت گیربکسی بخواهید ما میتوانیم گیربکس را وارداتی به شما بدهیم و کیفیت کار در هر دو بالاست و بهترین رزومه کشوری را داریم
   برای مشاوره بیشتر میتوانید به واحد فروش اکو صنعت Echosanat.com ارتباط بگیرید

   با تشکر از شما

   پاسخ
 • امیر حسین سالم
  2023-12-16 20:01

  سلام
  شرکت ما یک خط ۱۰ تن است و اکنون میخواهیم یک پلت ۱۰ تن دیگر اضافه کنیم
  دستگاه پلت ۱۰ تن در ساعت سایز ۵۸۰ و سردکن و سیکلون و فن را با مشخصات فنی قیمت اعلام میکنید

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-12-16 21:46

   سلام و عرض ادب جناب آقای امیر حسین سالم
   سپاسگزاریم که سایت ما را بازدید فرمودید

   برای استعلام قیمت ماشین آلات کارخانه خوراک دام و طیور و برای قیمت پک کامل دستگاه پلت 10 تن و سردکن لطفا با واحد فروش اکو صنعت ارتباط بگیرید
   با تشکر

   پاسخ
 • نادری
  2022-11-05 17:34

  سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتان
  من قصد دارم کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان را احداث کنم با ظرفیت 20 تن در ساعت
  اما چند ابهام دارم.
  1. آیا امکان تهیه مواد اولیه به صورت کامل وجود دارد چون در چند سایت دیدم که کارخانجات خوراک با کمبود مواد اولیه مواجه هستند
  2. محصول تولیدی توسط دامداران خریداری میشود چون باز هم دیدم که دولت نهاده های دامی را در اختیار دامداری ها و مرغ داری ها و پرورش های ماهی قرار میدهد و آنها نیاز به محصولات ما پیدا نمیکنند.
  ممنون میشوم بیشتر راهنمایی کنید
  قول مساعد وام را هم با هر مبلغی که طرح توجیهی مشخص کند گرفته ام حتی اگر بالای 10 میلیارد باشد

  پاسخ
  • حسین دهقان
   2023-12-14 13:20

   درود و عرض ادب جناب آقای نادری عزیز
   سپاسگزارم که سوالات ارزشمندتان را مطرح فرمودید

   جناب اقای مهندس نادری شما در کدام شهر تشریف دارید ؟

   در بازار همیشه یک سری مشکلات وجود دارد اما اگر شما خوراک دام با کیفیت بخواهید تولید کنید طبق سهمیه به شما مواد اولیه میدهند
   البته اکنون بازار سیاه هم هست که در ایران باید مدیریت شود
   کمبود ها در بازار ایران بر کسی پوشیده نیست

   در باره سوال ارزشمند دوم شما باید بگویم که کارخانه هایی که نیروی فروش حرفه ای دارند پیش فروش دارند
   و نوبت برای 10 الی 25 روز آینده صادر میکنند و اگر بخواهید سنتی کار کنید مشکلات زیاد است
   بعضی از دوستان فقط در منطقه خود خوراک میفروشند و بعضی به مناطق دیگر و حتی صادرات هم انجام میدهند
   چشم انداز و ماموریت شرکت شما چیست؟
   هر شرکتی چشم انداز و بخصوص مدیریت منابع مالی و انسانی بهتری داشته باشد . برداشت بهتری از بازار دارد

   برای وام هم بین 10 الی 100 میلیارد میتوانید وام بگیرید
   بستگی به طرح پیشنهادی شما و صورت حساب وضعیت مالی شما در بانک امکان پذیر است

   با تشکر از شما
   در واتساپ 09129630881 بیشتر در محضر شما هستیم و میتوانید ارتباط بگیرد

   پاسخ
 • سهراب
  2022-05-27 18:16

  سلام
  قیمت دستگاه پلت خوراک دام تسمه ای و گیربکسی را برای کارخانه خوراک دام 10 تن چند است؟
  چند سال گارانتی دارید؟

  پاسخ
  • حسین دهقان
   2023-12-14 13:04

   سهراب عزیز سلام
   ممنون از وقتی که برای ما قرار دادید و سایت ما را مطالعه کردید
   قیمت دستگاه و ماشین آلات را برایتان در واتساپ ارسال میکنیم
   لطفا به شماره 09129630881 پیام ارسال نمایید برایتان پیشنهاد قیمت ارسال میگردد . گارانتی دستگاه 24 ماه است

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button