میکسر افقی خوراک دام در ظرفیت های مختلف

بدون شک اصلی ترین و مهم ترین بخش در واحد های پرورش انواع دام، طیور و آبزیان تهیه غذا آن ها میباشد. در ادامه توضیح و معرفی ماشین آلات مهم کارخانه خوراک، به دستگاه میکسر افقی خوراک دام می رسیم. در این بخش قصد داریم جامع ترین معرفی انواع میکسر خوراک و مدل های بروز آن را به شما همراهان اکوصنعت تقدیم کنیم؛ با ما همراه باشید.

معرفی میکسر خوراک دام

با گسترده شدن واحد های پرورش خوراک و افزایش ظرفیت آنها، لازم است تا نیاز اصلی این بخش، یعنی خوراک مورد نیاز آنها در حجم بالاتر تولید بشود. به همین سبب نمیتوان با روش های کلاسیک خوراک مورد نیاز را تامین کرد پس لازم است تا از یک خط تولید خوراک برای این امر بهره برد.

در گذشته واحد های دامداری و مرغدای کوچک تنها با استفاده از آسیاب و میکسر، خوراک موردنیاز خود را تامین میکردند و برای این امر از مدل میکسر عمودی بهره میبردند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت عرصه خوراک از یک سو و نیاز به خوراک های کاملا فراوری شده با ضریب تبدیل حداکثر از سوی دیگر، نسل جدید ماشین آلات تولید خوراک را به ارمغان آورده است.

میکسر های عمودی به خاطر سرعت پایین، اشغال فضای زیاد و مهم تر از همه کیفیت میکس بسیار پایین، دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرند. میکسر افقی به عنوان نسل جدید میکسر خوراک دام، با ارائه بالاترین میزان مخلوط سازی و با سرعت بالا تمام آنچه را که در بخش میکس انواع مواد خوراکی مورد انتظار است براورده میکنند.

همان طور که از نام میکسر افقی پیداست، این نوع میکسر ها دارای یک مخزن افقی هستند که محور یا محور های اصلی نیز در همین راستا در بخش مرکزی مخزن نصب میشوند. بسته به اینکه میکسر افقی یک یا دو محور داشته باشد و یا اینکه بر روی این محور ها پدال یا ریبون نصب شود، انواع مختلفی خواهند داشت. در ادامه به بررسی مدل های مختلف میکسر افقی خوراک میپردازیم؛ با ما همراه باشید.

انواع میکسر افقی در کارخانه خوراک

فاکتور های مختلفی در ساخت میکسر افقی خوراک درنظر گرفته میشود که بر اساس کارکرد دستگاه تعیین میشود. انواع میکسر های افقی بر اساس متفاوت بودن چهار عامل زیر شناخته میشود.

  • شکل مخزن : مخزن دستگاه میتواند به شکل U یا استوانه ای باشد.
  • تعداد محور اصلی : میکسر های افقی میتوانند یک یا دو محور اصلی (روتور) داشته باشند.
  • نوع تیغه ها : بر روی محور های میکسر میتوان مجموعه ای از پدال ها یا ریبون (نوارهای مارپیچی) نصب کرد.
  • ثابت یا متحرک بودن : در صنعت کشاورزی نیاز به میکسر هایی با حجم پایین است، میکسر هایی که بتوان آن ها را به تراکتور وصل کرده و حمل نمود. در صنایع تولید خوراک با توجه به وجود خط تولید و حجم تولید بالای خوراک به میکسر های ثابت نیاز است. در همین راستا میکسر می توانند به شکل متحرک یا ثابت طراحی شوند.

شایان ذکر است که در حال حاضر میکسر ها انواع بسیار بیشتری دارند، چرا که در صنایع مختلف و برای میکس مواد بسیار متنوع مورد استفاده قرار میگیرند. برای مثال میکسر های کاسه ای، چرخشی و یا TMR از دیگر انواع میکسر ها هستند که هر یک برای طیفی از مواد کارایی دارند.

ما در این بررسی برآنیم تا تنها میکسر های کارآمد برای خط تولید و کارخانه های خوراک را بررسی کنیم. متداول ترین میکسر برای تولید خوراک، میکسر افقی تک شفت پدالی و پس از آن میکسر ریبونی میباشد که هر دو مدل انها با به روزترین تکنولوژی دنیا در اکوصنعت تولید و عرضه میگردد.

مشخصات فنی مدل های میکسر افقی

در ادامه می خواهیم به سبک اکوصنعت مدل های مختلف میکسر افقی را به سبک اکوصنعت در جدول مقایسه حرفه ای به شما عزیزان تقدیم کنیم.

 
 
اطلاعات محصول

میکسر 1700 لیتری (500 کیلوگرم در هر بچ)

میکسر 3500 لیتری (2000 کیلوگرم در هر بچ)

موجودی داشتن در انبار داشتن در انبار
نوع موتور موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن تبریز
قدرت موتور 15 اسب (11 کیلووات) 40 اسب (30 کیلووات)
انتقال قدرت موتور گیربکس مستقیم و موتور گیربکس زنجیر موتور گیربکس مستقیم و موتور گیربکس زنجیر
تجهیزات جانبی سیستم روغن –مجهز به واحد مراقبت سیستم روغن –مجهز به واحد مراقبت
جنس بدنه ورق فولادی – استیل سفارشی ورق فولادی – استیل سفارشی
مدل تک شفت پدالی درجه یک تک شفت پدالی و ریبونی
طراحی دریچه تخلیه باد بزنی یا ساده باد بزنی یا ساده
ظرفیت موثر 500 کیلو در هر بچ 2000 کیلوگرم در هر بچ
برند گیربکس برند شریف برند شریف
قطر شفت 100 میلی متر 130 میلی متر
ضریب یکنواختی بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد
دریچه بازدید از بالا و پایین از بالا و پایین

همان طور که اشاره شد، صفر تا صد ماشین آلات کارخانه خوراک توسط تیم حرفه ای اکوصنعت طراحی و ساخته می شود. در نتیجه این امکان برای مشتریان وجود دارد که قطعاتی مانند ریبون یا چکش ها، بلبرینگ ها و… را به صورت کاملا سفارشی از ما بخواهند.

اجزای میکسر خوراک دام افقی

میکسر های افقی از اجزای مشخصی تشکیل شده اند که در ادامه به معرفی مهم ترین اجزای آن میپردازیم:

الکتروموتور

همان طور که میدانید الکتروموتور دستگاه وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی (برق 3 فاز) به نیروی دورانی مکانیکی را دارد. همان طور که در جدول بالا مشاهده کردید، از الکتروموتور های 6 تا 22 کیلووات برند موتوژن برای میکسر ها استفاده میشود.

مخزن و درب میکسر

مخزن میکسر های عمودی به شکل استوانه های افقی معمولی یا U شکل طراحی میشوند. ضخامت این ورق ها بسته به ظرفیت دستگاه متغیر میباشد. درب های تخلیه میکسر در کف مخزن نصب میشوند و این امکان را فراهم میسازند تا مواد خوراکی به یکباره به مخزن پایینی منتقل شوند. طراحی شکل مخزن و مکانیزم تخلیه در میکسر های ما به نحوی است که هیچ نقطه کوری در حین میکس و یا تخلیه به وجود نیاید.

محور اصلی دستگاه

گشتاور تولید شده توسط الکتروموتور توسط یا محور اصلی میکسر منتقل میشود. به محور اصلی، شافت یا روتور میکسر نیز گفته میشود که بر روی آن ریبون یا چکش ها نصب می شوند.

پدال ها و ریبون

در پایین تر می توانید این دو قطعه را به طور کامل ببینید. پدال ها به شکل منظم و با زاویه های برابر در انتهای بازو هایی (شافت های ثانویه) که بر روی شافت جوش خورده اند، نصب میشوند. در مدل ریبونی روی روتور میکسر، تنها دو یا چند ریبون (نوار مارپیچ) متصل میشود.

به پس اولین تفاوت در بین این دو مدل، یک تکه بودن ریبون و چند تایی بودن پدال ها است. پدال ها اجزای خوراک را به طرف بالا حرمت داده و شرایط اختلاط را فراهم میکند. مکانیزم مخلوط سازی در رییون ها به این نحو است که به شکل مارپیچ اجزای خوراکی را با کشیدن و هل دادن در طول میکسر با یکدیگر مخلوط می سازد.

 در صنعت خوراک دام استفاده از میکسر های افقی پدالی رایج تر است. در ادامه با تفاوت این دو، بیشتر آشنا خواهید شد.

کارکرد دقیق میکسر افقی تک شافت

غلات آسیاب شده که در مخزن بالایی میکسر جمع آوری میشوند؛ وارد مخزن میکسر میشوند تا نصف ظرفیت مفید مخزن پر بشود. سپس پرمیکس ها که شامل مکمل ها و مواد غذایی گران قیمت اند به مخزن افزوده میشوند و پس از آن ظرفیت مخزن با غلات تکمیل می گردد.

پس از 2 تا 4 دقیقه مواد در میکسر با هم مخلوط میشوند و با باز شدن درب تخلیه، به بخش بعدی منتقل میشوند. در این روش راندمان انرژی بسیار بالاست و زمان میکس بسیار پایین است. از طرف دیگر مواد خروجی با درصد یکنواختی 95 درصد بسیار مطلوب میباشد.

مزایای میکسرهای افقی اکوصنعت

🎯 زمان مورد نیاز برای میکس مواد خوراکی با ضریب یکنواختی 95 درصد در خروجی، تنها 120 الی 240 ثانیه (2 الی 4 دقیقه) خواهد بود. این بازه بسته به جیره نویسی خوراک برای دام، طیور و آبزیان متفاوت خواهد بود.

🎯 درب های تخلیه میکسر به نحوی طراحی شده اند که زمان تخلیه کل مواد موجود در مخزن تنها در چند ثانیه صورت میگیرد. از طرف دیگر درب های میکسر کاملا درزبندی شده اند تا از خروج مواد خوراکی کاملا جلوگیری بشود.

🎯 دریچه تخلیه فول سایز بکار رفته باعث میشود تا مواد کامل منتقل بشوند و پسماند ایجاد نشود.

🎯 آپشن دیگری که در مخازن میکسر وجود دارد، دریچه بازدید مستقیم و کنترل فرایند میکس میباشد.

🎯 مجهز شدن میکسر ها به سیستم قفل کننده پنتوماتیک از دیگر آپشن های این محصول است.

🎯 بهره گیری از مرغوب ترین فولاد های ضدزنگ در بدنه و درب های میکسر افقی

🎯 دارای دو سال گرانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر

🎯 امکان ساخت دستگاه به صورت سفارشی و مطابق با درخواست مشتری

شبیه سازی میکسر خوراک

مزایای میکسر افقی پدالی خوراک دام

✔️ قابلیت تنظیم زاویه پدال ها به راحتی انجام میشود.

✔️ امکان تنظیم فاصله بین پدال ها و مخزن میکسر که باعث کاهش میزان پسماند، کپک زدگی و استهلاک مخزن میشود.

✔️ پدال ها از استحکام بالاتری برخوردارند ولی ریبون ها نسبت به شکستگی حساس اند.

✔️ تمیز کردن و تعویض پدال ها بسیار راحت تر از ریبون ها است. پدال ها را میتوان جداگانه و تکی تعویض کرد.

پدال های میکسر افقی پدالیمزایای میکسر افقی ریبونی خوراک دام

✔️ در مدل ریبونی مواد در محفظه میکس به جلو حرکت داده میشوند و این گونه نقاط مرده کمتری ایجاد میشود. منظور از نقاط مرده، نقاطی است که در آنها میکس اتفاق نمی افتد.

✔️ ریبون ها نسبت به پدال ها مقاومت بیشتری در مقابل فرسایش دارند.

ریبون های میکسر افقی ریبونیجایگاه دستگاه میکسر در کارخانه خوراک

همان طور که میدانید، دستگاه میکسر هسته اصلی در فرایند مخلوط سازی مواد تعیین شده در جیره خوراک میباشد. اما در کارخانه خوراک سیستم مخلوط سازی متشکل از مخازن بالا و پایین میکسر، دستگاه میکسر و سیستم دوزینگ میباشد.

 در این بخش از کارخانه خوراک، مقادیر پروتئین، انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی در نسبت های مشخص شده با هم ترکیب میشوند و ترکیب غذایی فرمول بندی شده را با دقت بالای 95 درصد به بخش بعدی تحویل میدهند.

مزایای میکس کردن خوراک

  • یکنواخت و همگن سازی خوراک به نحوی که امکان انتخاب خوراک از حیوان گرفته میشود و این گونه همه مواد خوراکی لازم را تغذیه میکند.
  • کاهش میران ضایعات خوراک
  • کاهش زمان تغذیه دام ها و صرف انرژی کمتر برای دام

جمع بندی

شما میتوانید سوالات و چالش های خود را با تیم مشاوره و پشتیبانی اکوصنعت درمیان بگذارید. به علاوه توصیه میشود برای آشنایی بیشتر با کارخانه خوراک دام اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button