پرس پلت خوراک دام طیور و آبزیان

در این بخش میخواهیم به قلب کارخانه خوراک بپردازیم. فرایند پلتینگ که توسط دستگاه پرس پلت خوراک انجام میگیرد، اصلی ترین فرایند در خط تولید خوراک به شمار میرود. تا به اینجا دستگاه های مهم کارخانه خوراک که قبل از دستگاه پرس پلت قرار میگیرند را معرفی کردیم. با ما همراه باشید تا انواع دستگاه پلت را به همراه مشخصات فنی آنها بشناسید.

نقش اصلی خوراک پلت شده در پرورش

اینکه خوراک اصلی ترین هزینه و تاثیرگذار ترین فاکتور در امر پرورش میباشد بر هیچ پرورش دهنده ای پوشیده نیست. حدود 60 تا 70 درصد هزینه پرورش دام، طیور و آبزیان به تامین خوراک اختصاص داده میشود. با فراوری حداکثری خوراک میتوان دوره رشد گله را به نصف رساند و تنها همین مورد نشانگر ارزش خوراک پلت شده میباشد.

به همین سبب راه اندازی خط تولید و کارخانه خوراک دام و طیور بسیار سودآور میباشد. خوراک پلت شده، خوراکی فرموله شده و دارای همه مواد غذایی مورد نیاز به صورت خشک و فراوری شده است. فرایند تولید خوراک پلت دام، طیور و ابزیان با طی کردن فرایند های: آسیاب شدن (خرد نمودن غلات و مواد غذایی خام)، مخلوط سازی و میکس همه مواد خوراکی و مغذی، فرایند کاندیشینگ و پخت مواد و نهایتا تحت فشار قرار گرفتن و عبور از  سوراخ های “دای” به اندازه و اشکال گوناگون بنا به نوع خوراک حیوان از دستگاه پلت خارج می شود.  این نوع خوراک فراوری شده بهترین نوع خوراک برای دام و طیور و آبزیان می باشد.

دستگاه پلت ساز

معرفی دستگاه پرس پلت

فرایند پلت کردن به فرایند تبدیل توده ای از مواد با ذرات بسیار ریز به ذرات بزرگتر با وارد آوردن فشار های مکانیکی در دماهای بالا میگویند. به همین سبب به این دستگاه پرس پلت میگویند، چرا که با وارد آوردن فشار های بالا مواد خوراکی پخته شده را به پلت تبدیل میکند. پلت ها از نظر شکل و ساختار می توانند بسیار متنوع باشند، در ادامه؛ عوامل موثر بر کیفیت پلت و مزایای آن را نیز به طور مفصل شرح خواهیم داد. این تکنیک حدود 50 سال است که مورد استفاده قرار میگیرد و تا به امروز دست خوش تغییرات بسیاری شده است.

معرفی دستگاه کاندیشنر

همان طور که اشاره شد، مواد باید قبل از ورود به دستگاه پلت در شرایط رطوبتی و دمایی مخصوصی قرار بگیرند و اصطلاحا پخت بشوند. این فرایند که به آن کاندیشینگ گفته میشود توسط دو کاندیشنر (Conditioner) که به صورت متوالی به هم وصل شده اند صورت میگیرد. بدنه اصلی هر کاندیشنر از یک محفظه استوانه ای تشکیل می شود.

در درون آن و در امتداد استوانه محور اصلی کاندیشنر قرار میگیرد و بر روی آن به شکلی منظمی پدال هایی نصب میشود. با ورود مواد میکس شده و چرخش محور، مواد به جلو منتقل میشوند و از منافذی که در بدنه وجود دارد بخار وارد مخزن میشود. همه این دریچه ها به شیر کنترل متصل هستند و بدین ترتیب میزان رطوبت و بخار مواد غذایی تعیین میشود.

رطوبت مورد نیاز دستگاه که به شکل بخار آب می باشد توسط یک دیگ بخار تامین می گردد. علاوه بر بخش های گفته شده، در ابتدا یک فیدر و مگنت قرار میگیرد. میزان مواد ورودی به دستگاه با فیدر کنترل میشود و به کمک مگنت از عبور ناخالصی ها جلوگیری میشود. این فرایند از فرایند های مهم و ضروری در کارخانه خوراک میباشد و از یک تا سه کاندیشنر برای این منظور میتوان بهره برد.

مدل های مختلف دستگاه پرس پلت خوراک

دستگاه پلت خوراک دام اکوصنعت در 5 مدل با ظرفیت های مختلف تولید و عرضه می گردد. طراحی و تولید این دستگاه تماما توسط تیم حرفه ای اکوصنعت اجرا میشود و از بالاترین استاندارد ها برخوردار است. در ادامه می خواهیم به سبک اکوصنعت، جدول مقایسه هوشمندی را ارائه کنیم تا با یک نگاه به ویژگی ها و مشخصات مختلف هر مدل پی ببرید.

 
 
اطلاعات محصول

پرس پلت 10 تن (سایز 508 و 580)

پرس پلت 3 تن

دستگاه پرس پلت 3 تن (سایز 320)

پرس پلت 5 تن (سایز 350)

پرس پلت 5 الی 7 تن (سایز 420 و 450)

موجودی داشتن در انبار داشتن در انبار داشتن در انبار داشتن در انبار
نوع موتور موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی موتوژن – الکتروژن – کاجیلی
موتور در مدل گیربکسی 1 × 160 کیلووات (220 اسب) 1 × 37کیلووات(50 اسب) 1 × 45کیلووات(60 اسب) 1 × 110 کیلووات (150 اسب)
موتور در مدل تسمه ای 2 × 110 کیلووات (150 اسب) 2 × 22کیلووات(30 اسب) 2 × 30 کیلووات (40 اسب) 2 × 55 کیلووات (75 اسب)
مدل 10 تن 3 تن سایز 320 5 تن 5 الی 7 تن
طول کاندیشنر 3 متر 2.5 متر 2.5 متر 2.5 متر
قطر دای 508 یا 580 میلیمتر 320 میلیمتر 350 میلیمتر 420 میلیمتر
جنس درب اصلی پرس پلت استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر
مگنت ( آهنربا ) دارد دارد دارد دارد
برند بلبرینگ اصلی دستگاه SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار SKF آلمان سریال دار
جنس پدال ها و کاندیشینر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر استیل 304 نگیر
ضخامت پدال ها 10 میل 6 میل 8 میل 8 میل
ضریب یکنواختی بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد بیش از 95 درصد

اگر تمایل به مقایسه دیگر مدل ها و دیگر محصولات دارید، میتوانید از بخش مقایسه محصولات استفاده نمائید.

اجزای دستگاه پرس پلت و کاندیشنر

سیستم پلتینگ از بخش های مختلفی تشکیل میشود، در ادامه اجزای این سیستم را شرح می دهیم:

مخزن فوقانی کاندیشنر

مواد غذایی پس از میکس شدن از طریق انتقال دهنده ها در این مخزن ریخنه میشوند.

فیدر ورودی کاندیشنر

همان طور که اشاره شد، به کمک این فیدر سرعت مواد ورودی به کاندیشنر ها و پرس پلت تعیین میشود. این بخش به شکل یک مخروط ساخته میشود و امکان ورود راحت مواد اولیه پودری را فراهم می آورد.

کاندیشنر ها

سیستم کاندیشینگ از 5 بخش اصلی استوانه های استیل، محور ها، پدال ها، الکتروموتور و شیر کنترل ورود بخار تشکیل میشود.

دای

دای، قلب تپنده و قطعه تعیین کننده کیفیت مواد خروجی دستگاه پلت خوراک می باشد. شکل دای، سایز و ابعاد، جنس، میزان ماشین کاری و سخت کاری قطعه دای تعیین کننده قیمت و کیفیت آن میباشند.

قطعه دای

رولر دستگاه

این قطعه که به گیربکس دستگاه متصل میشود با چرخش خود، بر روی مواد فشار مکانیکی زیادی وارد میکند و باعث میشود تا مواد از حفره های دای عبور کنند.

قطعه رولر

الکتروموتور دستگاه پلت

دستگاه پرس پلت مجهز به الکتروموتوری قدرتمند با برند موتوژن تبریز میباشد. موتور محرکه دستگاه پلت بر اساس نوع عملیات و سیکل کارکرد خاصی انتخاب میشود. به علاوه در دستگاه پلت نیاز است تا موتور به محافظ حرارتی مجهز شود تا طول عمر بالایی داشته باشد.

مزایای خوراک پلت شده

فراوری خوراک به شکل پلت مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برجسته ترین آنها اشاره میکنیم.

🎯 عبور مواد خوراکی در دمای بالای کاندیشنر سبب می شود تا تمامی عوامل بیماری زا، عوامل ضد تغذیه ای و میکرو ارگانیسم ها از بین برود. به علاوه این فرایند با از بین بردن برخی عوامل در خوراک که سرعت رشد حیوان را کاهش میدهد، ضریب تبدیل خوراک را بهبود می بخشد.

🎯 خوراک پلت شده یک خوراک همگن و یک تیکه است و با توجه به نوع دام، پرنده و یا آبزی میتواند در اندازه های مختلفی تولی بشود. در نتیجه خوراک به صورت کامل و درسته توسط حیوان مصرف میشود.

🎯 اگر غذا به شکل پودی باشد، در حین انتقال و توزیع خوراک برای حیوانات بخش قابل توجهی از خوراک در فضا پخش شده و به مصرف نمی رسد. به علاوه این موضوع سبب ایجاد گرد و غبار در فضای نگهداری حیوان می شود که مضر است.

🎯 مزیت دیگر خوراک های پلت شده، کاهش زمان مورد نیاز برای مصرف آن و استفاده سریع توسط حیوان است. ای نمورد سبب می شود تا حیوان با صرف انرژی کمتر خوراک را مصرف کند و این گونه سرعت رشد آن افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

🎯استفاده از پلت سبب میشود تا بزاق بیشتری در حین مصرف آن تولید بشود، در نتیجه سطح بیکربنات افزایش میابد. این مورد مخصوصا در دام های بزرگ از بروز بیماری های گوارشی و ترشح زیاد اسید معده (اسیدوز معده) تا حد زیادی جلوگیری میکند.

🎯 نشاسته موجود در خوراک تا حد قابل توجهی ژلاتینه میشود که باعث افزایش قابل توجه ضریب تبدیل خوراک میشود.

🎯 با تغییر ساختار خوراک و افزایش میزان جذب پروتئین خوراک، خوراک پلت شده بسیار خوشخوراک تر میباشد.

🎯 حمل و نقل خوراک آسان تر میشود و شرایط نگهداری آن بسیار ساده تر میباشد.

🎯 کاهش نیروی کار انسانی و حذف عملیات های اضافی

مزایای دستگاه پلت خوراک اکوصنعت

 • ارائه 2 سال گارانتی بی قید و شرط و 10 سال خدمات پس از فروش
 • طراحی و تولید با فن آوری روز دنیا
 • استفاده از بهترین متریال ها در ساخت دستگاه
 • دستگاه پلت اکوصنعت مجهز به گیربکس ارتقا یافته آمریکا میباشد. پرس پلت های گیربکسی به علت کارایی بهتر و تولید خوراک با کیفیت و طول عمر بیشتر نسبت به پرس پلت های تسمه ای، فروش بیشتری دارد.

جمع بندی

تکنولوژی و کیفیت ساخت دستگاه پلت خوراک دام، تاثیر بسزایی در راندمان و طول عمر دستگاه دارد. ما در اکوصنعت مفتخریم که با بومی سازی و ارتقای  ماشین آلات خوراک، بهترین ها را عرضه میکنیم. برای مشاهده دیکر اجرای کارخانه خوراک می توانید اینجا کلیک کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حسین کنعانی
  2022-03-23 23:54

  سلام ممنون از محتوای مفیدتون
  برای تولید خوراک ماهی به چه دستگاه هایی نیاز هست؟ آیا با 500 میلیون تومان میشه یه خط تولید کامل راه اندازی کرد؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-12-16 01:48

   سلام و عرض ادب جناب آقای حسین کنعانی

   شما به دستگاه اکسترودر نیاز دارید و ماشین آلات جانبی خط بسته به نیاز شما تحویل داده میشود
   لطفا در واتساپ به شماره 09129630881 پیام بدهید لیست قیمت ماشین آلات ارسال میگردد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button